Rechtsanwälte | Fachanwälte | Notare

Hos HOECK SCHLÜTER VAAGT rådgiver højspecialiserede Rechtsanwälte hver især indenfor deres specialområder. Som Flensborg-virksomhed med en lang tradition har vi ved vores rådgivning og ledsagelse af vores klienter speciel fokus på de erhvervsmæssige sammenhæng. Det er vores mål, at udvikle passende løsninger for vores klienter, for at de kan opnå deres mål. Herved har vi – selvom vi arbejder med sager i hele Tyskland, Europa og internationalt – i en vis grad bevaret vores Flensborg-rødder. Samtidig tænker vi altid økonomisk, løsningsorienteret, pragmatisk og på tværs af de forskellige juridiske fag.

 

På denne måde arbejder dine rådgivere ved HOECK SCHLÜTER VAAGT med de forskellige specialiseringer også indenfor erhvervsretten. Vi analyserer klientens interesser fra de forskellige juridiske og økonomiske synsvinkler med det mål, at finde en omfattende og passende løsning for klienten. Dette sker enten gennem ”din” rådgiver eller et projektrelateret team af rådgivere.

Samtidig har vi ved vores rådgivning og juridiske ledsagelse altid fokus på den individuelle og tillidsfulde relation til vores klienter. Det er altid mennesket, der bestemmer over kvaliteten af den juridiske ydelse, over udviklingen af tillidsforholdet mellem advokat og klient og den rigtige vej til løsningen. .

Stefan Koch

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: koch@hsv-fl.de

Assistenz: Astrid Grünthal

Tel.: +49 (0)461 - 903 6022

E-Mail: gruenthal@hsv-fl.de

 

Doris Hansen-Schlüter

Rechtsanwältin | Fachanwältin

E-Mail: hansen-schlueter@hsv-fl.de

Assistenz: Frau Syring

Tel.: +49 (0)461 - 903 6070

E-Mail: syring@hsv-fl.de

 

Martin Issel, M.B.L.-HSG

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: issel@hsv-fl.de

Assistenz: Astrid Grünthal

Tel.: +49 (0)461 - 903 6022

E-Mail: gruenthal@hsv-fl.de

 

Jan Fegter

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: fegter@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Wichmann

Tel.: +49 (0)461 - 903 6044

E-Mail: wichmann@hsv-fl.de

 

Jörg Schriewer

Rechtsanwalt | Fachanwalt

E-Mail: schriewer@hsv-fl.de

Assistenz: Angela Appelt

Tel.: +49 (0)461 - 903 6038

E-Mail: appelt@hsv-fl.de

 

Dr. Davina Stisser-Kleist

Rechtsanwältin

E-Mail: stisser-kleist@hsv-fl.de

Assistenz: Stefanie Stahl

Tel.: +49 (0)461 - 903 6026

E-Mail: stahl@hsv-fl.de

 

Joachim Frank

Rechtsanwalt

E-Mail: frank@hsv-fl.de

Assistenz: Susanne Przykopanski

Tel.: +49 (0)461 - 903 6060

E-Mail: przykopanski@hsv-fl.de

 

Carsten Ribbrock, LL. M.

Rechtsanwalt | Fachanwalt | Notar

E-Mail: ribbrock@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Schiesewitz

Tel.: +49 (0)461 - 903 6047

E-Mail: schiesewitz@hsv-fl.de

 

Dr. Christina Meß

Rechtsanwältin | Notarin | vereidigte Dolmetscherin für Dänisch

E-Mail: mess@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Schiesewitz

Tel.: +49 (0)461 - 903 6047

E-Mail: schiesewitz@hsv-fl.de

 

Daniel von Oldershausen

Rechtsanwalt | Fachanwalt

E-Mail: vonoldershausen@hsv-fl.de

Assistenz: Astrid Grünthal

Tel.: +49 (0)461 - 903 6022

E-Mail: gruenthal@hsv-fl.de

 

Christina Jensen-Biehl

Rechtsanwältin | vereidigte Dolmetscherin für Dänisch

E-Mail: jensen-biehl@hsv-fl.de

Assistenz: Frauke Lausen

Tel.: +49 (0)461 - 903 6046

E-Mail: lausen@hsv-fl.de

 

Niklas Reinecker

Rechtsanwalt

E-Mail: reinecker@hsv-fl.de

Assistenz: Denise Petersen

Tel.: +49 (0)461 - 903 6054

E-Mail: dpetersen@hsv-fl.de