Notarer

Notaren har et offentligt embede. Som upartisk og neutral rådgiver står han til rådighed i ofte komplicerede og følgerige retshandler. Herved er notaren – i modsætning til en advokat – ikke repræsentant for en part, men derimod uafhængig ledsager for alle parter. Hans rådgivning og hans medvirken i de retshandler, som skal foretages for notar, tilbydes som tjenesteydelser.

Notarielle dokumenter har som offentlige dokumenter en høj bevisvirkning. Selv efter flere årtier kan den trufne overenskomst dokumenteres. Desuden har notarielle dokumenter også en advarselsfunktion: Lovgiveren kræver notarens medvirken i alle de retshandler, som for parterne kunne have vidtgående personlige eller økonomiske konsekvenser. Dette er f.eks. indenfor fast ejendom, ægteskab, familieret, arveret, gaver, selskabsret, stiftelser, omdannelser og selskabsretlige forandringer. For tiden er der fem notarer hos HOECK SCHLÜTER VAAGT

Stefan Koch

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: koch@hsv-fl.de

Assistenz: Frauke Lausen

Tel.: +49 (0)461 - 903 6046

E-Mail: lausen@hsv-fl.de

 

Carsten Ribbrock, LL. M.

Rechtsanwalt | Fachanwalt | Notar

E-Mail: ribbrock@hsv-fl.de

Assistenz: Melanie Dammeyer

Tel.: +49 (0)461 - 903 6049

E-Mail: dammeyer@hsv-fl.de

Assistenz: Andrea Saterdag

Tel.: +49 (0)461 - 903 6048

E-Mail: saterdag@hsv-fl.de

 

 

Dr. Christina Meß

Rechtsanwältin | Notarin | vereidigte Dolmetscherin für Dänisch

E-Mail: mess@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Schiesewitz

Tel.: +49 (0)461 - 903 6047

E-Mail: schiesewitz@hsv-fl.de

 

Jan Fegter

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: fegter@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Wichmann

Tel.: +49 (0)461 - 903 6044

E-Mail: wichmann@hsv-fl.de

 

Martin Issel, M.B.L.-HSG

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: issel@hsv-fl.de

Assistenz: Chiara Zinke

Tel.: +49 (0)461 - 903 6052

E-Mail: zinke@hsv-fl.de