Lejeret og ret om ejerforeninger

Lejeret i Tyskland er meget komplekst og der er store forskelle mellem leje som privat og for en virksomhed. For alle parterne i en lejekontrakt er det vigtigt at vide, hvem der er ansvarlig for hvad.

Vi laver lejekontrakter af enhver slags, enten det gælder erhvervslokaler eller lejligheder. Hertil hører også rådgivning i forbindelse med ret om ejerforeninger. Desuden undersøger vi fremlagte lejekontrakter med hensyn til, om de svarer til den tyske lejelov.

Vi kan også hjælpe når det gælder andre lejeretslige konstellationer, som ikke har med fast ejendom at gøre. HOECK SCHLÜTER VAAGT råder over ekspertviden f.eks. hvad angår vedvarende energi inkl. vindmøller og udformning af pagt- og brugskontrakter.

Udover at udforme kontrakter ledsager vi vores klienter selvfølgelig også ved løsninger af problemer i løbende leje- og pagtforhold samt deres afvikling.

Jörg Schriewer

Rechtsanwalt | Fachanwalt

E-Mail: schriewer@hsv-fl.de

Assistenz: Angela Appelt

Tel.: +49 (0)461 - 903 6034

E-Mail: appelt@hsv-fl.de

Dr. Davina Stisser

Rechtsanwältin

E-Mail: stisser@hsv-fl.de

Assistenz: Stefanie Stahl

Tel.: +49 (0)461 - 903 6026

E-Mail: stahl@hsv-fl.de

 

Martin Issel, M.B.L.-HSG

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: issel@hsv-fl.de

Assistenz: Astrid Grünthal

Tel.: +49 (0)461 - 903 6022

E-Mail: gruenthal@hsv-fl.de

Jan Fegter

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: fegter@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Wichmann

Tel.: +49 (0)461 - 903 6044

E-Mail: wichmann@hsv-fl.de