Bolig og fast ejendom

En af vore kerneområder er rådgivning om køb og salg af fast ejendom for både privat og i forbindelse med erhvervsejendomme. Vi har stor erfaring, når det drejer sig om udarbejdelse og afvikling af salgskontrakter og finansieringsspørgsmål.

Byggeprojekter kræver præcise aftaler mellem bygherre og entreprenør. Vi rådgiver i forbindelse med entrepriseret og ledsager på det juridiske plan, uanset om det drejer sig om den private andelsbolig eller om udviklingen af hele byggeområder.

Jan Fegter

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: fegter@hsv-fl.de

Assistenz: Saskia Wichmann

Tel.: +49 (0)461 - 903 6044

E-Mail: wichmann@hsv-fl.de

 

Joachim Frank

Rechtsanwalt

E-Mail: frank@hsv-fl.de

Assistenz: Susanne Przykopanski

Tel.: +49 (0)461 - 903 6060

E-Mail: przykopanski@hsv-fl.de

 

Stefan Koch

Rechtsanwalt | Notar

E-Mail: koch@hsv-fl.de

Assistenz: Astrid Grünthal

Tel.: +49 (0)461 - 903 6022

E-Mail: gruenthal@hsv-fl.de

 

Christina Jensen-Biehl

Rechtsanwältin | vereidigte Dolmetscherin für Dänisch

E-Mail: jensen-biehl@hsv-fl.de

Assistenz: Frauke Lausen

Tel.: +49 (0)461 - 903 6046

E-Mail: lausen@hsv-fl.de